سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ - 16 محرم 1446
شناسه خبر : 1560
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۳ |

کسی این “ساختمانِ دردسرساز” را گردن نمی‌گیرد!

در روز روشن و جلوی چشم هزاران نفر از اهالی محل و رهگذران، هشت طبقه ساختمان با تخلفات بسیار ساخته‌اند، اما حالا هیچکس این تخلفات و دردسرهای آن را گردن نمی‌گیرد!
کسی این “ساختمانِ دردسرساز” را گردن نمی‌گیرد!

به گزارش کرمانشاه امروز؛ در روز روشن و جلوی چشم هزاران نفر از اهالی محل و رهگذران، هشت طبقه ساختمان با تخلفات بسیار ساخته‌اند، اما حالا هیچکس این تخلفات و دردسرهای آن را گردن نمی‌گیرد!

کلی گشتیم و پرس و جو کردیم و سراغ خیلی‌ها رفتیم، اما کسی زیربار نمی‌رود که نمی‌رود. اصلا نمی‌پذیرند تخلف آنها بوده و سریع توپ را به زمین دیگری می‌اندازند و ماجرا را از خود دور می‌کنند.

هشت طبقه ساختمان در محدوده پارکینگ شهرداری و درست کنار دستِ کلینیک همیشه شلوغِ “مهدیه” در دل شهر کرمانشاه برپا شده که نه پارکینگ دارد و نه قوانین حریم میراث فرهنگی را رعایت کرده.

این ساختمان که قرار است “ساختمان پزشکان” شود، مصوبه شورای ترافیک مبنی بر عدم صدور مجوز تاسیس مطب پزشکان در محدوده پارکینگ شهرداری را هم نادیده گرفته و حالا هیچ کس هم زیربار این تخلفات آشکار نمی‌رود.

این ساختمان هشت طبقه ظرفیت استقرار حداقل ۲۴ تا حداکثر ۵۰ پزشک را دارد و این یعنی مراجعه روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ بیمار و همراهانشان به این ساختمان! و معضل و مصیبت اصلی آن ورود روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ خودرو به محدوده پرترافیک پارکینگ شهرداری و چهارراه مهدیه کرمانشاه است!

همین حالا این محدوده شهر عملا بعدازظهرها با وجود حجم عظیم خودروها قفل می شود و تصور اینکه با راه اندازی این ساختمان چه بلایی سر ترافیک آن می‌آید، خارج از تصور است.

پلیس راهور بارها مخالفت خود را با این پروژه اعلام کرده و سرهنگ محمد حیدری رییس پلیس راهور استان از این پروژه به عنوان یک “مصیبت ترافیکی” یاد می‌کند که با استقرار پزشکان در آن، ترافیک محدوده «چهارراه مهدیه» به حدی می رسد که حتی حضور مستمر پلیس هم بازکننده قفلِ ترافیکی آن نخواهد بود.

او به نداشتن پارکینگ در این ساختمان هم اشاره می کند و می گوید: این ساختمان طبق بررسی‌های ما بدون پارکینگ هم هست و اگر احداث شود این محدوده شهر کامل قفل شده و عملا در آن زمان کاری از دست کسی ساخته نیست.

با دیدن این ساختمان عظیم تجاری پرتخلف در دل شهر اولین متهمی که به ذهن می‌آید “شهرداری کرمانشاه” است که چرا چنین مجوزی را صادر کرده است.

مجوز این ساختمان در دوره مدیریت قبلی شهرداری بوده/ میراث فرهنگی شکایت کند، جلوی پروژه را می‌گیریم

سراغ شهردار کرمانشاه می‌رویم و نادر نوروزی دراین باره می گوید: «صدور پروانه ساخت این ساختمان در دوره گذشته مدیریت شهرداری بوده، اما شهرداری ابزاری ندارد که پروانه ندهد.

علاوه بر این شهرداری ابزاری ندارد که مانع ورود پزشکان به محدوده پارکینگ شهرداری و اطراف آن شود.

در این زمینه مقصر اصلی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است، چرا که طبق مصوبه شورای ترافیک، حق صدور پروانه مطب در محدوده پارکینگ شهرداری را ندارد.

محدوده پارکینگ شهرداری عملا ظرفیت استقرار پزشکان جدید را ندارد، اما پزشکان به دانشگاه فشار آورده و دانشگاه هم پروانه مطب صادر می‌کند.

علاوه بر این، پروژه تخلفات میراثی هم دارد و ارتفاع آن بیش از حد مجاز است، اما از آنجا که پروانه ساخت گرفته، بنابراین استعلام میراث فرهنگی را هم در دوره مدیران قبلی آن گرفته است، ولی همین حالا هم میراث فرهنگی در این زمینه شکایت کند و دستور قضایی داشته باشد، می توانیم جلوی این پروژه را بگیریم.»

مدیرکل قبلی میراث فرهنگی تخلف داشته است/ الان کاری از ما ساخته نیست جز شکایت از این مسئول متخلف

شهردار راست می گوید محدوده چهارراه مهدیه جزو بافت تاریخی شهر است و ساخت ساختمان‌های با بیش از ۱۳.۵ متر ارتفاع در آن ممنوع است و این درحالیست که این ساختمان دردسرسازِ ما خیلی هم بلندبالاست و تا ۳۰ متر قد کشیده! قدکشیدنی که جلوی چشمان مسئولان میراث بوده و هیچ کدامشان در برابر این تخلف آشکار دم برنیاوردند. حالا باید سراغ مسئولان میراث برویم که چرا با وجود چنین تخلفِ آشکاری مانع این پروژه نشده اند؟!

محمدرضا سهیلی مدیرکل میراث فرهنگی استان هم با بیان اینکه صدور مجوز این پروژه مربوط به دوران مدیرکل سابق میراث فرهنگی کرمانشاه بوده، می گوید: «در آن زمان میراث فرهنگی استان به استعلامی که شهرداری برای احداث این پروژه خواسته بود، پاسخ منفی می دهد و درنهایت این پروژه به کمیسیون ماده پنج می رود.

در این کمیسیون مدیرکل سابق میراث فرهنگی کرمانشاه -امید قادری- بنا به دستور استاندار وقت با احداث این پروژه مخالفتی نمی‌کند و پروژه در نهایت به تصویب اعضاء کمیسیون می‌رسد.

بعدها و پس از عزل مدیرکل سابق، سرپرست پیشین میراث فرهنگی استان -جبار گوهری- با توجه به وجود مانع میراثی برای احداث پروژه ساختمان پزشکان در جنب درمانگاه مهدیه، شکایتی را مطرح می‌کند، اما متاسفانه از آنجایی که این پروژه به تصویب کمیسیون ماده پنج و تائید شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده بود، این شکایت راه به جایی نمی برد».

او می گوید: در حال حاضر کاری از دست ما ساخته نیست و تنها اقدامی که شاید برای این پروژه بتوان انجام داد، شکایت از مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان است!

تا اینجای کار یعنی هیچ کس کاری نمی‌تواند بکند و هیچ کس نمی تواند مانع این تخلف بزرگ شود و به ناچار سراغ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می رویم که شاید آنها بگویند چرا مانع استقرار پزشکان در این ساختمان نمی شوند که رییس دانشگاه هم آب پاکی را روی دستمان می‌ریزد!

نمی‌توانیم پروانه مطب ندهیم/ این ساختمان جزو پارکینگ شهرداری نیست

دکتر قباد محمدی می گوید: «در خصوص ساخت ساختمان های خدماتی حتی وسط پارکینگ شهرداری هیچگونه استعلامی از وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که نماینده وزارت در استان است گرفته نمی شود که ما بخواهیم در زمینه چرایی ساخت این ساختمان دخالت کنیم.

وظیفه ما تنها در بحث صدور پروانه مطب است که برای این کار هم وضعیت مطب به لحاظ بهداشتی، تهویه، آسانسور، فضای محیطی و … بررسی شده و در صورت مناسب بودن پروانه مطب صادر می شود.

در حال حاضر بر اساس مصوبه شورای ترافیک استان صدور پروانه مطب در پارکینگ شهرداری ممنوع شده که همین امر خلاف قوانین بالادستی است، اما ما بر اساس آن عمل می کنیم و هرجا هم که شورای ترافیک مشخص کند پروانه مطب نمی دهیم، اما این ساختمان در پارکینگ شهرداری نیست و بنابراین نمی‌توانیم به آن پروانه مطب ندهیم.

در مصوبه شورای ترافیک استان محدوده پارکینگ شهرداری شفاف و دقیق بیان نشده و این ساختمان در پارکینگ شهرداری نیست و نمی توانیم اگر پزشکی برای تاسیس مطب درآن مراجعه کرد به او پروانه مطب ندهیم.»

…. با شنیدن این همه توجیهات و استدلال‌های عجیب و غریب این سوال به ذهن می‌رسد که چه کسی یا چه کسانی پشتِ این ماجرا هستند که همه از زیربار آن شانه خالی کرده و دیگری را متهم می‌کنند و هیچ کس هم حاضر نیست همین حالا شجاعانه جلوی این تخلف آشکار را در دل شهر کرمانشاه بگیرد؟!!!

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.