سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Monday, 22 July , 2024
امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ - 16 محرم 1446
شناسه خبر : 1964
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۱ |

چرا کرمانشاهیان به پهلوانی شهره‌اند؟

مردم ایران، کرمانشاهیان را با صفت پهلوانی می‌شناسند. مقام معظم رهبری نیز در سفری که سال ۱۳۹۰ به این استان داشتند، از مردم کرمانشاه به عنوان مردمانی با صفت نیک پهلوانی یاد و عنوان کردند که صفات نیکِ پهلوانی جزو خصوصیاتی است که در کرمانشاه می‌درخشد.
چرا کرمانشاهیان به پهلوانی شهره‌اند؟

به گزارش کرمانشاه امروز؛ مردم ایران، کرمانشاهیان را با صفت پهلوانی می‌شناسند. مقام معظم رهبری نیز در سفری که سال ۱۳۹۰ به این استان داشتند، از مردم کرمانشاه به عنوان مردمانی با صفت نیک پهلوانی یاد و عنوان کردند که صفات نیکِ پهلوانی جزو خصوصیاتی است که در کرمانشاه می‌درخشد.

پهلوانی و جوانمردی ریشه‌ای عمیق در تاریخ و فرهنگ مردمان این مرز و بوم دارد، اما اینکه چه ماجرا و داستانی در پَس شهره شدن کرمانشاهیان به خصلت پهلوانی است، موضوعی است که به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی(۱۸ اردیبهشت) در خصوص آن با حبیب الله سفالیان زاده از پیشکسوتان ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای و دبیر هیات ورزشهای زورخانه‌ای استان کرمانشاه به گفت و گو نشستیم.

وی شروع داستانِ پهلوان خواندن کرمانشاهیان را از سالهای بسیار دور دانست و گفت: در زمان قاجار یعنی حدود ۲۰۰ سال پیش، مردم زیادی از سراسر ایران به خاطر عشق و علاقه وافری که به اهل بیت داشتند، سختی ها و طولانی بودن راه عتبات عالیات را به جان می خریدند و برای زیارت راهی کشور عراق می شدند.

سفالیان زاده ادامه داد: در آن زمان مرز خسروی، تنها و نزدیک ترین مرزی در ایران بود که زائرین برای رفتن به کشور عراق از آن باید عبور می کردند. برای همین همه زائرین به کرمانشاه به عنوان دروازه عتبات عالیات می‌آمدند. مردم این شهر هم که ارادت خاصی به اهل بیت داشتند، تمام تلاش خود را می کردند تا میزبانی شایسته‌ای را از زائرین امام حسین(ع) داشته باشند.

وی افزود: هر زائری که به کرمانشاه می‌آمد، مردم این شهر از او استقبال می کردند و به گرمی در خانه های خود از او پذیرایی می کردند، برای همین از گذشته ها می گفتند که مردم این دیار میهمان نواز، جوانمرد و غریب نواز هستند. در بین زائرینی که از کرمانشاه عازم عتبات عالیات می شدند، پهلوانانی هم بودند که وقتی به این شهر می رسیدند چند روزی را در کرمانشاه بیتوته می کردند.

این پیشکسوت ورزش پهلوانی و زورخانه ای کرمانشاه اضافه کرد: در طی چند روزی که این پهلوانان  در کرمانشاه اقامت داشتند، سری به زورخانه های شهر می زدند و با بزرگان کشتی پهلوانی این دیار کشتی می گرفتند. بسیاری از آنها هم در این کشتی‌ ها مغلوب می شدند، با اینحال کرمانشاهیان برایشان سنگ تمام می گذاشتند و همچنان آداب میهمان نوازی را به جا می آوردند.

وی ادامه داد: در آن زمان کشتی پهلوانی در کرمانشاه رونق خاصی داشت و تعداد زیادی پهلوان و حدود ۵۰ تا ۶۰ زورخانه در این شهر کوچک فعال بود، برای همین گفته می شد که مردم کرمانشاه همه پهلوان هستند و این شهر هم به پایتخت کشتی پهلوانی ایران تبدیل شده بود. پهلوانان این شهر سرآمد در پذیرایی و میهمان نوازی از زائرین عتبات عالیات از جمله کشتی گیران شده بودند.

سفالیان زاده افزود: حسین گلزار، علی اصغر گُرد، حاج حسن گرگانی، احمد پنه ده معروف به احمد مهرکن، تقی تیموری، نقی سرابی، علی آصمی، یدالله محبی و… تنها چند تن از پهلوانان نام آور کرمانشاهی هستند که علیرغم گذشت سالها، هنوز هم پرآوازه هستند.

به گفته این پیشکسوت ورزش پهلوانی، میهمان نوازی و غریب نوازی، معتمد مردم بودن،  دینداری، بخشندگی، ایثار و از خودگذشتگی، دست گیری از نیازمندان، یاور مظلومان بودن و … از مهمترین شاخصه ها و ویژگی های پهلوانان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند که گذشت زمان، شکل و مدت سفر به عتبات عالیات را به واسطه ورود تکنولوژی های مدرن تغییر داده، اما هنوز هم  خصلت پهلوانی در خون و رگ مردم کرمانشاه جاری است و همه مردم ایران،  کرمانشاهی ها را با این صفت می شناسند.

دبیر هیات ورزش زورخانه ای کرمانشاه به تحولاتی که طی سالهای گذشته بر سرکشتی پهلوانی هم آمده اشاره ای کرد و گفت: از حدود یک قرن پیش کم کم کشتی پهلوانی از داخل گود زورخانه ها بیرون آمد و روی تشک های کشتی رفت و این مقدمه ای برای کمرنگ شدن کشتی پهلوانی بود.

وی تاکید کرد: از آنجایی که کشتی پهلوانی یکی از شاخصه های مهم زورخانه ها بود، پس از اینکه آن را از داخل گود زورخانه بیرون آوردند و جدا شد، تعداد زورخانه ها هم روز به روز کمتر شد، تا جایی که امروز در استان تنها حدود ۱۶ زورخانه فعال داریم.

سفالیان زاده ادامه داد: البته درسالهای اخیر، مسئولین وزارت ورزش و فدراسیون های زورخانه ای و کشتی به تعامل رسیدند تا کشتی پهلوانی را دوباره به زورخانه ها برگردانند که این مسئله می تواند به این رشته و زورخانه ها رونق دهد.

وی تصریح کرد: کرمانشاه زمانی پایتخت کشتی پهلوانی ایران بود، اما به واسطه همین مسائل کشتی پهلوانی آن کمرنگ شد که در این راستا هیات ورزش زورخانه ای استان بویژه  در دوره ریاست کنونی آن، تلاش کرده تا با برگزاری مراسم انتخاب پهلوان شهر به مانند گذشته این رشته را پررونق نگه دارد. برای همین تا پیش از شیوع بیماری کرونا چند دوره مراسم انتخاب پهلوان برتر شهر برگزار شد که در سه دوره متوالی یدلله محبی(نوه پهلوان یدلله محبی،از پهلوانان نامدار قدیمی کرمانشاه) به عنوان پهلوان  اول شهر انتخاب شد.

دبیر هیات ورزش زورخانه ای کرمانشاه افزود: برای اینکه بتوانیم کشتی پهلوانی کرمانشاه را به مانند گذشته در بین مردم رواج دهیم، اولین زورخانه غیرمسقف کشور را در پارک کوهستان راه اندازی کردیم و  مسابقات انتخاب پهلوان اول شهر را در آن برگزار کردیم که با استقبال بسیار بالای مردم مواجه شد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.