سعدی
همین نصیحت من پیش گیر و نیکی کن /که دانم پس از مرگم کنی به نیکی یاد
Wednesday, 19 June , 2024
امروز : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳ - 13 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 2572
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۸ |
مدیرکل تامین اجتماعی استان:

۸۰۳ هزار نفر در کرمانشاه تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه گفت: هم اکنون جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی در کرمانشاه به ۸۰۳ هزار نفر رسیده که این نشان از رشد قابل توجه تعداد بیمه شدگان استان در دو سال اخیر است.
۸۰۳ هزار نفر در کرمانشاه تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند

به گزارش کرمانشاه امروز؛ مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه گفت: هم اکنون جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی در کرمانشاه به ۸۰۳ هزار نفر رسیده که این نشان از رشد قابل توجه تعداد بیمه شدگان استان در دو سال اخیر است.

اسکندر کاکایی امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با وجود اینکه طی دو سال اخیر دو درصد به جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی در استان اضافه شده، اما همچنان نسبت به میانگین ۵۴ درصدی کشور عقب هستیم که دلیل آن نیز فعالیت سایر صندوق‌های بیمه‌ای از جمله نیروهای مسلح، بازنشستگان کشوری، بیمه روستاییان و عشایر و… است.

وی تعداد بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی در کرمانشاه را ۲۶۷ هزار نفر و تعداد بیمه شدگان اجباری را نیز ۱۵۸ هزار و ۴۵۰ نفر اعلام کرد و یادآور شد: ۳۴۰۰ نفر در استان بیمه بیکاری دریافت می کنند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه افزود: هم اکنون ۸۶ هزار مستمری‌بگیر اصلی نیز در استان داریم که میزان پرداختی مستمری آنها در ماه گذشته ۵۴۴ میلیارد تومان بوده است.

کاکایی درادامه از روند افزایش پوشش تامین اجتماعی در بخش‌های مختلف طی حدود چهار سال اخیر خبر داد و اظهار کرد: مجموع بیمه شدگان اصلی و مستمری بگیران ما در این مدت در مجموع ۲۰ هزار نفر افزایش داشته است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه با بیان اینکه تعداد بیمه شدگان اجباری نیز در این چهار سال ۹۰۰۰ نفر افزایش داشته که حداقل هفت هزار نفر آنها مربوط به بخش صنعت بوده، گفت: روند افزایش بیمه شدگان اجباری  خصوصا در دو سال اخیر کم سابقه بوده است.

به گفته کاکایی، در حالیکه میانگین تعداد بیمه شدگان اجباری در سنوات گذشته سالانه ۱۸۰۰ تا دو هزار نفر بوده، این تعداد در دو سال گذشته هر سال حدود سه هزار نفر بوده است.

وی سپس از وضعیت کارگاه‌های تحت پوشش تامین اجتماعی در استان نیز یاد کرد و ادامه داد: ۲۱ هزار کارگاه در استان تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که اشتغالزایی آنها از یک نفر تا چند صد نفر است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه از رصد مستمر کارگاه‌ها خبر داد و با بیان اینکه متاسفانه در برخی موارد شاهد فرار بیمه‌ای هستیم، اظهار کرد: این فرار بیمه‌ای گاهی از سوی خود کارفرمایان رخ می‌دهد که تمایلی به بیمه نیروهای خود ندارند. در برخی موارد هم خود کارگران به این موضوع دامن می‌کنند و مطالبه‌گر نیستند.

کاکایی همچنین با اشاره به طلب ۴۸۰ میلیارد تومانی تامین اجتماعی از کارفرمایان، گفت: پرداخت این مطالبات کمک بسزایی به تامین منابع تامین اجتماعی خواهد کرد.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه در ادامه از رویکرد تامین اجتماعی برای توسعه پوشش بیمه در بین اقشار مختلف جامعه یاد کرد و افزود: در این راستا بیمه دانشجویان و زنان خانه‌دار را در دستور کار داریم.

به گفته این مسئول، در حال حاضر بالغ بر ۱۰ هزار زن خانه‌دار و ۱۳۰۰ دانشجو در کرمانشاه بیمه تامین اجتماعی هستند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه معتقد است، توسعه پوشش بیمه تامین اجتماعی بین اقشار مختلف جامعه کمک بسزایی به رفع ناترازی منابع خواهد کرد.

کاکایی گفت: البته با اقداماتی که طی سنوات اخیر از سوی سازمان تامین اجتماعی کشور انجام شده خوشبختانه موضوع ناترازی تا اندازه زیادی حل شده و نه تنها برای پرداخت مستمری دیگر نیازی به استقراض از بانک‌ها نداریم، بلکه بخش زیادی از بدهی که به بانک‌ رفاه داشتیم نیز تسویه شده است

وی سپس به اعتراضات بازنشستگان نسبت به دریافتی و مستمری خود داشت و افزود: مستمری بازنشستگان در چهار سال اخیر و در قالب طرح همسان سازی و  برخی مصوبات قانونی ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

کاکایی در ادامه دلیل تفاوت در مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را نیز تفاوت در دستمزد و سابقه بیمه شدگان در مدت بیمه پردازی دانست  و اظهار داشت: تامین اجتماعی به تنهایی نمی‌تواند هیچ افزایشی در دستمزدها اعمال کند و برای هر افزایش مستمری نیازمند مصوبه مجلس و یا هیات وزیران هستیم.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه از افراد خواست هرگونه سوالی درباره خدمات و مباحث مربوط به تامین اجتماعی دارند را از طریق سامانه گویای ۱۴۲۰ با این سازمان در میان بگذارند.

کاکایی توسعه خدمات غیرحضوری را یکی دیگر از اقدامات تامین اجتماعی برشمرد و گفت: هم اکنون ۵۹ خدمت مهم به صورت غیرحضوری ارائه می‌شود. در کنار توسعه خدمات الکترونیک، تقاضا داریم مردم مراقب پیامک‌های جعلی که ادعا می‌شود از سوی تامین اجتماعی ارسال شده، باشند. چرا که تامین اجتماعی هیچگونه پیامکی برای واریز به حسابی خاص ارسال نمی‌کند.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.